Kronika vrhu G - Diary

Na tento vrh jsem se ve svých životních plánech moc těšila. Především proto, že jsem předpokládala, že budu mít na něj více času vzhledem k tomu, že nebudu pracovat. Vysnila jsem si poslední vrh v naší chovatelské stanici, z kterého si ponechám fenku A pak už budeme počet psů nechat přirozenou cestu ubývat tak, jak jde život.

Jak jsem se mýlila! Vše zkomplikovalo tím, že mne začalo zlobit zdraví a vše mi daleko déle trvá a také, že do naší chovatelské stanice před půl rokem přibyl 6 měsíční flatík LOVERBOY Black Brianta, který je teď zrovna ve fázi psí puberty. 

Po nějaké době váhání jsme po rodinné debatě rozhodli, že do toho půjdeme. Předcházelo tomu na počátku roku podrobné vyšetření zdravotního stavu obou rodičů, kontrola spermiogramu otce vrhu (přece jen Djangovi už jde 8. rok).

Hárání přišlo o 3 týdny dříve, krytí s pomocí a cennými radami Ivany Kučerové proběhlo bez problémů a za měsíc nám ultrazvuk potvrdil, že se zabřeznutí podařilo. Tušili jsme to podle extrémně mazlivého chování Erny. Porušila jsem všechny svoje zásady a každý večer se mnou mohla ležet podle libosti v posteli - vychutnala si přitulení a za 1/2 hodiny už seskočila na zem do pelechu. Podle sonografikého vyšetření se zdálo, že to bude spíše mini vrh.

58. den březosti jsme nechali udělat RTG bříška a pan doktor Kovář odsouhlasil 6 plodů.

59. den teplota 38,2 °C a hned 60. den ráno klesla na 37,2 °C a během den dále klesala na 36,9 °C... Odpoledne Erna už přestala žrát. Tak je to tady a budeme rodit asi o víkendu!

Ještě v pátek večer začala hrabat venku (čůrat jsem ji už vodila několik dnů jen na vodítku - po zkušenostech s její bábou Hedou, která si hrabala nory pod keři na zahradě a nechtěla odsud vylézt, že porodí tam). Když jsem ji navigovala do porodní bedny, tak začala hrabat tam. V deset večer už bylo jasné, že 1. doba porodní běží. Erna byla nervózní, vynucovala si hlazení a doteky. Od jedenácti asi tak co 1/2 hodiny chtěla ven buď čůrat, kakat, hrabat... Ve dvě v noci jsem ji v duchu prosila alespoň o 1/2 hodiny spánku. Samozřejmě příroda v jejím těle kašlala na mou potřebu vyspat se. V půl třetí začaly stahy a pak tlačení ...

Když bylo už po všem, tak v 61. dni březosti bylo výsledkem opravdu 6 štěňátek, z toho 2 klučíci a 4 holčičky.

Porodní váhy štěňátek (13. 5. 2023):

 

  4:45   klučík          440 g        hnědá stužka

  4:50   holčička      380 g       červená stužka

  5:17   klučík           400 g      modrá stužka

  5:50   holčička      420 g      růžová stužka

  8:43   holčička      350 g      oranžová stužka

12:28  holčička       380 g      zelená stužka

A je hotovo!

1. týden života (13. - 19. 5. 2023)

Štěňátka nepotřebují z mé strany žádnou zvláštní péči. O všechno se stará Ernička - kojí, čistí je olizováním a masíruje bříška, aby jim pomohla s vyprazdňováním, zahřívá je. Štěňátka jsou hluchá a slepá, nemají vyvinutou termoregulaci. Těch optimálních 25 - 27°C nám pomáhá udržovat infralampa nad porodní bednou. Malinké oranžové fence jsme museli hned po porodu pomoci prohřátím termolahví - zázračně pookřála a začala sát mateřské mléko ze struku.

Štěňátka jen sají, spí nebo vyprazdňují se. Třetí den jim uschly pupeční pahýly a odpadly, pupíčky mají krásně čisté. Trochu kňourají když se jim něco nelíbí - nejvíce je hlučná červená fenka. Erna první dny byla až přespříliš vzorná máma a ani se nechtěla jít ve venčit. Museli jsme ji trochu nutit. Koncem  týdne už ráda opustí v mezičase kojení  porodní bednu. Je ji tam horko, potřebuje si odpočinout a také vytvořit nové mléko. Nejraději mi asistuje při vaření v kuchyni. Prostě ji honí mlsná, i když krmení má ad libitum, taktéž tekutin.

Štěňátka zvolna přibývají na váze, musím hlídat aby se napila všechna dostatečně - velká silná štěňata odstrkují ta menší. Ve strucích hned za předními končetinami moc mléka není a navíc Erna o jeden předposlední struk přišla v lednu při operaci. Spím se štěňátky v jednom pokoji, v obýváku. Nejdříve na matraci vedle porodní bedny, po týdnu už ulehám na gauč. Erna chodí v noci čůrat, musím doplňovat vodu a také krmení i v noci, takže jsem na stráži.

Vážíme štěňátka denně vždy ve stejnou dobu večer. Na konci 1. týdne mají štěňátka zdvojnásobit porodní váhu, to se nám podařilo.

Máme vybrána jména:

holčičky:

GALAXY - je amerického původu a znamená Velký systém hvězd.

GERDA - je křestní norské jméno staroislandského původu. Vykládá se buď jako "zahrada" nebo "ochránkyně, ochranitelka" .

GINEVRA - je "bílá", "zářící".

GINGER - význam jména Ginger je "nadšení", "chuť do života", "zrzavý", "zázvor". Je anglické.

klučíci:

GAUDÍ - Gaudí byl katalánský architekt, představitel katalánského modernismu. Valná většina Gaudího staveb se nachází v hlavním městě Katalánska, v Barceloně. Žil v 2. pol 19. stol a ve 20 stol.

GOLIÁŠ - pravděpodobně není hebrejského původu a jeho význam není zcela jasný. Je odvozován buď z kořene גלה, který odkazuje na význam jako: "uprchlík, vyhnanec" nebo z kořene גלל, což znamená "válet se v krvi" (být zabit mečem).

(pokud bude 1 pejsek vybrán jako asistenční pes, bude mít jméno na přání GERALT - je anglické a německé mužské jméno. Je odvozené od staroněmeckého jména Gerwald. Geralt znamená "vládce s kopím". )


2. týden života (20. - 26. 5. 2023)

     Počátkem 2. týdne jsou naše černé válečky pořád slepé, hluché a pohybují se plazením - připomínají hodně zpomalené ještěrky. Přibývají na váze, ale přírůstky se liší: v některý den je skok velký, v některý méně znatelný. A také u různých jedinců různý. Musím kojení trochu kontrolovat  upřednostňovat nejmenší štěňátka, která jsou  vytlačována "obry" od těch nejlepších a nejbohatších zdrojů mléka. Takovou ochranku potřebuje hlavně oranžová fenka, jinak by se rozdíl hmotností mezi ní a ostatními prohluboval.

     12. dne se mimískům začaly rozlepovat oči. Jen některým. A začalo o třeba jen jedním očkem, druhé ještě bylo až do druhého dne zavřené. Ještě tak cca 3 dny neuvidí, ačkoli oči už budou mít otevřené a dokážou už mrknout. Oční duhovka ještě nemá svou typickou barvu. Štěňátka už sice reagují na světlo, ale pro orientaci zrak ještě nefunguje.

Interval mezi kojení se prodloužil na 2 hodiny i více. Erna pro žrádlo je ochotná udělat vše, je mlsná a pořád kouká v kuchyni, jestli se zrovna něco nepřipravuje k obědu. Také už vůbec není ve střehu jako minulý týden, když někdo z rodiny bere do ruky štěňata, např. na vážení.

     14. den se štěňata začínají stavět na nohy, zkoušejí chodit, ale chodí "jak srnka po obrně". Zjistili, že už nemusí pořád ležet, ale mohou také sedět. Infralampu už  přes den vypínáme, termoregulace štěňátek už funguje. Také začínají více  vydávat zvukové projevy, ale není to ani vrčení ani štěkání...

Konečně s mohu s Ernou na delší dobu ven na zahradu, kde doháním zemědělské práce. Erna se už dokonce snaží o honičky s ostatními ze smečky. Ovšem připomíná spíše hrošíka, je trochu při těle a hlavně ji vadí v pohybu to vemínko mezi nohama.

     Co se týká mimin, tak začínám mít dojem, že ty změny jsou skokové, už ne po dnech, přímo po hodinách. Ráno se snaží elegantněji chodit a večer už zkoušejí vylézt na desku okolo stěn porodní bedny.

3. týden ( 27. 5. - 2. 6. 2023)

- 1. odčervení pastou Caniverm. Maminku Ernu a také všechny psy ve smečce jsme odčervili tabletami Dehinel

- štěňátka umí sedět, poštěkávají a začínají si hrát se svými tělíčky, ale stejně u nich převažuje spánek nad aktivitou

- koordinace pohybů je někdy problematická, např. i jednoduché zívání po ránu může štěně vyvést z rovnováhy a bácne na stranu, jako by jej jeho hlava  převážila.

- štěníkům porostly drápky a tak hrozně škrábou, Ernička to hrdinně snáší, jak jen bude mít manžel trochu čas, budeme stříhat. Já si se svým chabým zrakem netroufám, bojím se, že bych je zranila.

- ještě se nemusíme o nic starat, Erna pečuje o všechno - krmí je, umývá je a čistí bednu (my pouze měníme podložky)

- od 19. dne je pomalu učím pít z misky štěněcí mléko. Pomalinku, nespěchám... Je to pro ně těžké pochopit, že nemají sát, ale učí se pracovat se svým jazýčkem. Kluci jsou na to šikovnější, holky frkají nebo okusují okraj misky.

- už nevážíme denně, ale obden případně s větším časovým rozpětím.

- prohmatávám feně struky a mléčnou lištu, hlídám, zda jí netvrdnou struky a snažím se dohlédnout na to,  aby se pravidelně otáčela a štěňata měla možnost se dostat ke všem strukům. Moc se bojím zánětu mléčné žlázy, který Ernu postihl při vrcholné laktaci u předešlého vrhu.

- je odeslána Přihláška k zápisu štěňat na ČMKJ

Váhy štěňat 2. 6. 2023:

hnědý kluk             2 000 g

modrý kluk            1 690 g

růžová holka         2 010 g

oranžová holka    1 350 g

červená holka       1 740 g

zelená holka          1 680 g


Erničku čeká nejnáročnější týden z hlediska kojení - štěňata jsou jako vývěvy, pijí krátce, ale obrovské množství. Erně přilepšuji, kde se jen dá. Kromě kvalitní a pestré stravy k posílení laktace už vypila 2,5 kg sušeného štěněcího mléka Canina, denně má bílý jogrut nebo zákys, probiotika pro psy, do vody minerály z Energy Fytovet, sušené pivovarské kvasnice... Štěnda se za nějakou dobu budou v době postupného odstavu dokrmovat masovou kaší a také pořád mlíčkem - zn. Bosch je u nás osvědčená a chutná jim. Erna po nich "dojíždí" už teď nevypité porce, když se učí pít z misky.

Za týden nás čeká první dohodnutá návštěva budoucích majitelů. A určitě budou následovat další. Prosím, pokud chcete něco přivézt štěňatům, tak zde jsou náměty: je velká spotřeba hlavně pracího prášku, dezinfekce na prádlo  a na povrchy Sanytol, savých podložek pod štěňata a obyčejných novin, která budeme také strkat pod štěňata. V nejbližších dnech se stanou průtokovými ohřívači či čůracími trubicemi. Jinak máme vše!

4. týden (3. - 9. 6. 2023)

Konečně je už poznat, že z tvorečků hemžících se pod Ernou vyrostou psi. Vyluzují zvuky, které připomínají štěkot, vrčení. Začínají si hrát, olizují se a už jsme měli i nářek, když se tahali vzájemně za ouško. Erna okamžitě nastoupila zkontrolovat situaci, ale viděla. že nic vážného nehrozí, tak jen přihlížela. Erna odpočívá vedle bedny na podlaze, nebo spí v noci vedle gauče, kde spím já. Pelech využívá na spaní málokdy, protože je v něm pro ni horko. Pelech naopak využíváme  někdy pro dokrmení nejmenších štěňat, kdy si na chvíli s nimi poleží a začíná si s nimi hrát. Zatím je pořád čistí a udržuje pořádek v porodní bedně. Štěňata otužujeme a spí při pootevřeném okně (podle počasí), infralampu jsme už dávno odmontovali.

 Štěňata pijí méně často, ale objem vypitého mléka je velký, do několika minut je Erna prázdná. Štěňátkům už vyrostly špičáky a pohmatem se tlačí další zoubky. Pro Ernu kojení začíná být méně příjemné. Začínáme přikrmovat 1x denně mlékem pro štěňata Bosch, abychom trochu ulevili Erně, ale hlavně aby se štěnda naučila pít z misky. Nejšikovnější je na to nejmenší oranžová fenka. Manžel si moc přeje pojmenovat ji Galaxy, takže na ni volám Lexinko. Ke konci 4. týdne to zvládají všichni na jedničku. Brzy budeme moci začít s masovou kaší.  Erna s námi tráví více času na zahradě, kde si hraje s Lavíkem a honičky s ním jsou pro ni skvělým relaxem. Občas si uděláme procházku na louku, aby si mohla čichat podle libosti, zde nechodí žádní psi kromě naší smečky, takže z hlediska možné nákazy a přenosu na štěňata je to bezpečné.

Mám dojem, že mi drobci doslova rostou před očima!


5. týden (10. - 16. 6. 2023)

- Hned počátkem týdne jsme podruhé odčervili. Celkem vše proběhlo v pohodě, jen růžová fenka 2x blinkala. Trochu mne to vystrašilo ale brzy jsem se uklidnila, protože je jinak čilá a stolici má také normální.  

- Už od 4. týdne u štěňat probíhá první fáze socializace štěňátek - vnímají velmi intenzivně své okolí: matku, sourozence, začínají reagovat na člověka. Je vhodné s nimi trávit hodně času, vrátí se nám to v bezproblémovém kontaktu s člověkem. Proto tak o víkendu u nás proběhly první návštěvy zájemců.

- Přikrmujeme nadále mlékem pro štěňata a začali jsme podávat masovou kaši. Štěňátka  krásně jedí z misky (u nás už léta krmíme z kameninových korýtek a osvědčuje se nám to).

- Porodní bedna už prostorově nestačila, navíc se jim skoro už dařilo přelézt okraj. Takže  máme v pokoji rozloženou ohrádku, zatím jen z 8 dílů. Venku máme větší, tam dovádějí tak, že jsou večer náležitě unaveni. Je teplo a hezky, poznávají zahradu. 

- Štěňátka hodně vyhledávají lidskou společnost, ráda se mazlí a nosí v náruči, tisknou k lidskému tělu a poznávají čichem členy domácnosti.

- Postupně rozšiřujeme spektrum hraček, štěňátka už mají první úchopy tlamičkou.

- Hry mezi štěňaty nabývají na intenzitě, současně s tím i intenzita jejich křiku. Prostě Hitchcock a jeho horror Ptáci... 

- Maminka Erna pociťuje, že její mléko už štěňatům nestačí a začíná jim vyvrhávat svou natrávenou potravu. Nechci by ztrácela takto se žaludečními šťávami minerály, tak činíme opatření. Nejdříve nakrmíme štěňata, až pak jejich mámu a oddělíme je. Potravu předkládáme 3x denně, jinak je ještě krmí Erna. Postupně však sama kojení bude omezovat - piraně  a drásalové současně v kombinaci s nedostačujícím množstvím mléka je pokynem k přechodu na pevnou stravu. Erna jejich pusinkové vývěvy s ostrými zuby vydrží jen chvíli a začíná je občas odhánět, když cítí, že je prázdná.

- Erna přestává uklízet po štěňatech jejich výkaly, je to pochopitelné. O to více práce pro mne.

- zpětně bych tento týden mohla zhodnotit jak týden návštěv. Přijeli se seznámit někteří budoucí majitelé štěňat, ale také známí s dětmi. U štěňátek probíhá první fáze rané socializace, takže je t nutné, aby se seznamovali s novými věcmi v rámci možností co nejvíce. Denně je máme na rukou, mazlíme, povídáme si s nimi.

sestřih z 3 nedělních videí 11. 6. 2023

https://youtu.be/dE4XFhPSCJk

6. týden (17. - 23. 6. 2023)

- Erna stále ještě kojí. Většinu času už sice tráví mimo prostor, kde se štěňata vyskytují, ale občas je chodí kontrolovat a nakojit. Ke konci týdne už přestala kojit v noci. Konečně se vyspím o něco více, nemusím ji vpouštět do ohrádky a za chvíli znova vypustit.

- Erna si  krásně se štěňaty hraje, v podstatě je cílevědomě vychovává.

- v  6. týdnu již naplno dobíhá primární období rané socializace, kdy zvýšeně vnímají jen své sourozence a matku. Nastává období tzv. sekundární socializace: štěňata  mají kontakt s novými lidmi, jsou seznámena s "velkým světem" venku v ohrádce a hlavně prozkoumávají zahradu, také si již hrají s dalším malým pejskem v naší domácnosti  - s Marcem, přes mříže ohrádky se pusinkují s puberťákem Lavíkem a velmi zajímají adoptovanou Rusty. Znají zvuk vysavače, motoru auta.... Máma se k nim začíná chovat hruběji, což je spojeno s odstavením štěňat - občas na ně zavrčí a když se chovají příliš rozpustile, tak je fixuje svou mordou. Vidím na Erně, jak vždy zpozorní, když slyší úpěnlivý křik štěněte - vzápětí vyhodnotí, že se perou a asi ne zrovna gentlemansky, Erna si opět klidně lehne a dá najevo, že je vše správně, že to tak musí být.

- krmíme 4 - 5x denně, podle jejich apetitu v horkém počasí, Ernička k nim do ohrádky vejde cca 3x denně na kojení (ale je to tak už cuc cuc, mlíčko je fuč během několika minut). V podvečer jsou všechna štěnda společně s maminkou volně na zahradě. Jsou stále odvážnější, takže je dozorují 2-3 osoby, protože jsou schopná zalézt kamkoli. I tam, odkud se zpět nemohou sama dostat. A tam, kde je to pro ně trochu nebezpečné. Inu, i zahrada je plná nástrah. Při volném pohybu se tak unaví, že krásně spinkají většinu noci.

- 41. den přijela teta Bětka a fotili jsme postojovky

- chystáme se na 3. odčervení. Tentokrát už žádná pasta, ale 1/2 tablety Dehinel. 

© 2023 CHS Maminčino štěstí | Všechna práva vyhrazena manželům Bischofovým
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky